דרור - מדריך טייס

שאלות נפוצות קורס טיס פרטי

By Dror Pilot

בעמוד זה מרוכזות שאלות שהתעוררו רבות במהלך השנים אצל חניכים ומתעניינים. לכל שאלה ספציפית שאין לה תשובה כאן או שדרושה הרחבה בנושא, מומלץ ליצור קשר ואשמח לענות ולהסביר.

כמה עולה ללמוד לטוס קורס טיס פרטי?

מחיר קורס טייס אזרחי או עלות הוצאת רישיון טיס פרטי מורכבת ממספר חלקים, כאשר הדומיננטי שבהם הוא עלות שעות הטיסה. החוק דורש מינימום של 40 שעות טיסה במהלך הקורס, אך בפועל יש לטוס עד שמגיעים לרמה הנדרשת. כמות השעות הדרושה לשם כך תלויה בהרבה גורמים וביניהם כישרון, ניסיון קודם, זמינות לטיסות ומוטיבציה. אני ממליץ להתחיל בפרויקט כאשר יש ברשותך כ 60,000 ש"ח.

היכן מתקיים קורס הטיס הפרטי?

קורס הטיס הפרטי מתקיים בשדה התעופה הרצליה, שהוא השדה הפעיל ביותר בארץ, שולט באזורי אימון מצוינים לתרגול, מאפשר התמקצעות באויראות בתנאים אמיתיים, ומעל הכל נותן שירות פיקוח טיסה אדיב ומקצועי, הטוב ביותר בארץ.

אילו זכויות מעניק לי רישיון טיס פרטי?

בעל רישיון טיס פרטי זכאי להטיס מטוס מהדגם עליו למד לטוס ועליו נבחן, בלווית חבריו ובני משפחתו, ללא תמורה.

האם כטייס פרטי אני זכאי להטיס כל מטוס?

ביכולתך לבחור בתחילת הקורס אם ברצונך ללמוד על מטוס מקבוצה א' שהוא מטוס בוכנה חד מנועי, או מטוס מקבוצה ב' שהוא מטוס בוכנה דו מנועי. כאשר תסיים את הקורס תהיה זכאי להטיס מטוס מהדגם שעליו למדת. אם תרצה להטיס מטוס מדגם אחר מאותה קבוצה, תהיה זכאי לכך לאחר הסבה קצרה עם מדריך. אם תרצה להטיס מטוס מהקבוצה השניה, תידרש לעבור קורס קצר נוסף ולהיבחן.

האם מותר יהיה לי לטוס בכל מזג אויר?

החוק מגדיר שתי קטגוריות של מזג אויר: תנאי ראיה (VMC) ותנאי מכשירים (IMC). לאחר סיום הקורס תהיה רשאי להטיס בתנאי ראיה בלבד. בהמשך, תוכל לעבור קורס נוסף שבסיומו יוענק לך הגדר מכשירים, המקנה לך את הזכות לטוס בתנאי מכשירים.

האם אוכל לעבוד כטייס מסחרי?

בכדי לעבוד כטייס מסחרי, תצטרך לעבור קורס נוסף לרישיון טיס מסחרי. בסיום הקורס יוענק לך רשיון טיס מסחרי ואז, יהיה מותר לך לעבוד כטייס מסחרי. בכדי להטיס נוסעים בטיסות מסחריות, תהיה חייב, בנוסף להוצאת רשיון טיס מסחרי, לצבור מינימום של 500 שעות טיסה.

אני רוצה לעבוד כטייס מסחרי בחברת תעופה כמו אל על. איך מתחילים?

הצעד הראשון בדרך לקריירה תעופתית הוא ליצור קשר ולהזמין טיסת הכרות. בהמשך צריך לעבור ולהתחיל לצבור ניסיון. בהמשך צריך לעבור עוד מספר הכשרות ולצבור עוד ניסיון ואז אפשר להגיש מועמדות לחברת תעופה ולהתקבל לעבודה כטייס.

כמה זמן לוקח להוציא רשיון טיס פרטי?

אם תוכל לפנות כ - 3 שעות בשבוע לטיסות ועוד כ - 3 שעות בזמנך הפנוי ללימודי תאוריה, לא תהיה לך בעיה להשלים בהצלחה קורס טיס פרטי מלא תוך כשנה. אם תוכל לפנות יותר זמן, תקבל את רישיון הטיס תוך מספר חודשים. אם אתה מאוד עסוק, זה יקח יותר. בכל מקרה מומלץ להתחיל בקורס טיס כאשר לא צפויות תקופות ארוכות של הפסקה במהלך הקורס.

האם עדיף להוציא את רישיון הטיס הפרטי במדינה אחרת, לדוגמא לימודי טיס בארצות הברית?

עלות שעת טיסה בארצות הברית זולה בהרבה ממחיר שעת טיסה בארץ. לכן, לכאורה, עדיף לעבור קורס טיס פרטי בארה"ב. מאידך, אם ברצונך להיות בעל רישיון טיס ישראלי, המסלול דרך ארה"ב יצא כמעט תמיד יקר יותר. ראשית, בגלל ההוצאות הנוספות הכרוכות בלימודים בחו"ל כגון עלות שהייה, טיסות וכד'. מעבר לכך, יהיה עליך לעבור את כל הבחינות בארץ וזה ידרוש ממך עלות נוספת. בסך הכל, ברוב המקרים יוצא שעדיף לעשות את הקורס ישר בארץ.

האם רישיון הטיס שלי יהיה תקף במדינות אחרות?

בכדי להשתמש ברישיון הטיס הפרטי הישראלי שלך במדינה זרה, תצטרך לעמוד בדרישות של אותה מדינה. לדוגמא, ארצות הברית מכירה ברשיון טיס ישראלי ושם יוענק לך רישיון טיס פרטי אמריקאי המבוסס על הישראלי, ללא כל מבחן וללא כל תשלום, בפרוצדורה הכוללת מילוי טפסים בלבד הנמשכת דקות אחדות.

האם אני צריך לדעת אנגלית בשביל להוציא רישיון טיס פרטי? באיזו רמה?

צריך לדעת אנגלית ברמה בסיסית, מכוונת לתחום התעופתי, בו מתמקצעים במהלך הקורס.